Meie Printsess on tänaseks 6,5 kuud vana ja sõidab mugavalt oma autosõidud Maxi Cosi Pebble turvahällis. Turvahälli ostsime kasutatuna kusagilt Facebook'i grupist. Muksulast vist.
Tol ajal, kui turvahälli valisime, siis olid ainsad asjad, mida ma turvatooli/hälli puhul vaatasin hind ja see, kas ta on terve. Kõik.
Siis sattusin aga mingisse foorumisse, kus kirjutati, et turvatoolidel ja hällidel on aegumistähtaeg. Nagu "parim enne" või "kõlblik kuni". Haah! Minu esimene mõte oli - peast puhta lolliks läinud!
Mida rohkem ma uurisin, seda vähem ma naersin.
Appi! Kas mu laps sõidab aegunud turvahällis ja saab pmst kohe surma, kui ma järsemalt pidurdan?
Õnneks selgus, et meie turvahäll kehtib kenasti veel mõnda aega ja ma polegi emana päris läbikukkunud.
Jumaltänatud!
Kes ei tea, kuidas seda vaadata saab, siis Maxi Cosi turvahällide põhja all on oranž kleeps, kus on tootmise kuu ja aasta kirjas. Teeksin teile näiteks siia pildi ka, aga meie häll on hetkel autos ja ma elan viiendal korrusel (laiskus).
Guugeldades leidsin sellise asja -
![]() |
see 0402 peakski tähendama, et tool on toodetud aprillis 2002. Tänaseks tugevalt aegunud tool. |
![]() |
pilt laenatud netist |
Maxi-Cosi'ga on nii, et osadele toolidele on manuaali juba kirjutatud, et toote eluiga 5 aastat, aga tootja käest selle kohta uurides on infot saadud, et tegelikkuses hea peremehe käe all sobib toodet kasutada ka 2*5 aastat, ehk siis 10 aastat. Seega, kõik kes plaanivad kasutatud turvahälli osta, need võiksid paluda kleepsust pilti ja siis arvutage, et häll poleks iidamast-aadamast.
Meie turvahäll on toodetud 2012 aasta oktoobris, seega 5 aastat saab täis siis, kui Printsess on juba napilt aastane. Sinnamaani sõidame ilmselt veel hällis kah, kuna pearuumi on veel kilomeetrite jagu :) Lisaks saame turvahälli mugavalt Quinny ratastele tõsta, kui šoppama lähme.
Aga, kuna ma juba selle turvatooli teema peale sattusin, siis otsustasin hakata eeltööd tegema, et millised siis need üldsuse mõistes turvalised turvatoolid kah on?
Selleks on Facebook'is selline tegus grupp nagu Turvahällide- ja toolide jutunurk. Selle grupiga peab natukene ettevaatlik olema, kuna nad suudavad päris konkreetsed olla seal. Ehk siis, enne guugelda ise nii palju, kui oskad, kui sinna küsima lähed.
Sain enda jaoks täiesti uue infona teada, et laps peaks sõitma kuni kolmanda eluaastani vähemalt seljaga sõidusuunas. Noh, nagu ta turvahälliski on.
Laste pea on võrreldes nende kehaga oluliselt suurem, kui täiskasvanul ja näoga sõidusuunas sõites võib laps ka kergema kõksu korral saada tõsise kaelavigastuse.
Nüüd järele mõeldes tundub see täiesti loogiline, aga mina ise selle peale ei tulnud. Olin ikka mõelnud, et peale turvahälli kohe turvatooli ja tool käib ikkagi näoga sõidusuunas. Tutkit!
Lisainfot saab nt siit http://www.hobenool.eu/wp-content/uploads/2016/01/Turvatoolide-%C3%BClevaade.pdf
Eelpool mainitud Facebook'i grupis ongi päris tugevalt sees see SSS (seljaga sõidusuunas) toolide kiitmine ja teistsuguste laitmine.
Eks iga üks otsustab lõpuks ikkagi ise, kuidas oma last sõidutab, aga mina olen otsustanud sel korral igasugu uusi asju proovida. Seega otsustasin, et minu laps kolib peale turvahälli ka SSS turvatooli. Maksku, mis maksab.
Selgus, et maksab päris palju :D :D
Tegelikult ka!
Kuna mina olen vana taaskasutaja ja ikka alustasin tooli otsinguid järelturult, siis pean tunnistama, et SSS turvatoole, mis ei oleks sada aastat vanad, ei müüda. No pole! Njetu!
Kui kusagil paistabki mõni enam vähem sobiv isend, siis on seal juba soovijate järjekord uksetaga. Siis hoiad pöidlaid ja varbaid, et kõik loobuksid.
Ja ka järelturul on need enim kiidetud toolid ikka seal 200-300 euro ringis. Saate aru, järelturul.
Kallis kraam see laste turvalisus.
Ühel õhtul ma istusin üksinda pimedas korteris ja uurisin, millised toolid meie autosse üldse sobiksid. Uurisin ka umbkaudse hinnaklassi kohta, saadavuse kohta jms. Lõpuks sain kokku 5 tooli, mida ma osta sooviksin. Kõik SSS ja idee poolest peaksid meie Jeep'i sobima.
Pea iga õhtu ikka vaatasin ja sirvisin Buduaari turul, Facebookis ja Soov.ee-s ringi. Vahel isegi jäi mõni SSS turvatool silma, aga minu jaoks natukene liiga vanad.
Lõpuks naeratas meile õnn ja Buduaarist leidsin 2015. aastal ostetud Concord Reverso.
Tegu on ilgelt fäänsipäänsi uuendusliku turvatooliga. Peaks vastama kõikidele vingetele standarditele ja olema lapsele mugav ja turvaline. Isofixid ja värgid-särgid.
Ma kirjutasin kohe ka müüjale ja palusin võimalust tooli enne ostu autosse proovida.
Proovida tahtsin just seetõttu, et tooli guugeldades tuli välja, et ta nõuab päris palju ruumi ning paljudele ei mahtunudki autosse.
Ei hakka pinget kruttima, vaid ütlen kohe ära, et meie 2008.a Jeep Grand Cherokee'sse mahtus tool päris kenasti. Jah, mul poeg pidi istet natukene ettepoole laskma, aga ette jäi jalgadele piisavalt ruumi. Isegi mina mahun sinna istuma ja isegi jalgu sirutama. Ainult seljatuge ei saa pikutavasse asendisse lasta.
Kuna tool sobis, siis maksime müüjale peo peale ja tulime tulema.
Tool uuena maksab 390 €, meie skoorisime väga vähe kasutatud isendi 200 €-ga.
Ise olen endaga päris rahul.
Tool näeb kena välja, pole väga kirju, on kaalult väga kerge ja lihtne kasutada. Või noh - lihtne paigaldada ja lapse pikkuse järgi seadistada.
![]() |
Lisaks käib siia sisse veel ka beebisisu kuni 60 cm beebi jaoks |
Selle tooliga on aga selline vinge värk, et see tool käibki ainult seljaga sõidusuunas. Seda saab kasutada umbes kuni 4-aastase lapsega ja sinnamaani peabki sõitma selg sõidusuunas. Mulle iseenesest sobib. Eks näis, mis Printsess sellest naljast arvama hakkab. Esimene istumisproov läks edukalt. Tal paistis suht kama olevat :D
Praegu jääb tool nukralt tuppa oma aega ootama, kuid minul on nüüd igatahes süda rahul, et korralik tool olemas ja enam ei pea muretsema.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar